Tesla Model 3 Geçen Senenin En Çok Satan Elektrikli Aracı Oldu.
Ancak başarıyı tekrar etmek bu yıl daha zor olacak gibi.

Veri şirketi JATO Dynamics'e göre, Tesla Model 3, 2018 yılında dünyanın en çok satılan elektrikli otomobili oldu. JATO, Silikon Vadisi otomobil üreticisinin 138.000 Model 3 sattığını, devlete ait Çinli otomobil üreticisi BAIC'in (92.000) ve Nissan Leaf'in (85.000) elektrikli araç sattığını söyledi. Toplamda, Tesla 2018’de herhangi bir otomobil üreticisinden daha fazla elektrikli araç sattı.

Haber Tesla'nın, elektrikli otomobiller için dünyanın en büyük pazarı olan Çin'de Model 3'ün teslimatlarına başlamasıyla aynı zamanda çıktı. Tesla ayrıca geçtiğimiz günlerde Avrupa'da ilk kez Model 3'leri teslim etmeye başladı. Model 3'e bu yeni pazarların eklenmesinin ardından, Tesla'nın otomobil satışlarını 2019'da şirketten gelen son tahminlere göre, 100.000'den fazla artırması bekleniyor. 

Tesla 2019’da Model 3 üretimini neredeyse ikiye katlamayı planlarken, planlanan hedefi başarmak bu yıl 2018’de olduğundan daha zor olabilir. Çin ve Avrupa gibi yeni pazarlar satışları artıracak. Ancak bazı analistler ABD'de Model 3'e olan talebin kurumaya başlayacağına dikkat çekiyor, çünkü  Tesla ABD'de 200.000'den fazla araç sattığı için artık ABD'nin elektrikli araç sahipleri için uyguladığı 7.500 dolarlık elektrikli araç vergi kredisi için uygun değil ve artık Tesla alanlar bundan yararlanamayacak ve şirket hala 35.000 dolarlık “standart versiyon” Model 3 üretimine başlamadı.

Tesla ayrıca, Model 3'teki üretim ve satışlardaki büyük artış ile doğrudan bağlı görünen hizmet ve kalite ile ilgili sorunlarla da mücadele ediyor.

Tesla, en bilinen araç üreticileri ile olmasa da , bu yıl da daha fazla elektrikli araç rekabetiyle karşı karşıya kalacak.

Tesla, en bilinen araç üreticileri ile olmasa da , bu yıl da daha fazla elektrikli araç rekabetiyle karşı karşıya kalacak.

Audi, E-Tron SUV'un yavaş bir şekilde piyasaya sürülmesiyle uğraşıyor ve Jaguar, I-Pace de benzer sorunlar yaşadı. Mercedes-Benz’in, kendi elektrikli SUV’si olan EQC’nin ilk teslimatlarını da geciktirdiği bildiriliyor.

Bu büyük şirketler yerine, Tesla’nın elektrikli araç tahtına yönelik en büyük tehdit, muhtemelen zaten yarışın içinde olan Çin’den gelecektir. Çin’in BAIC gibi büyük otomobil üreticileri de Tesla’nın sattığı her şeyden çok daha uygun fiyatlı daha küçük elektrikli arabalar üretiyor ve Çin’de kendi üretim tesislerine sahipler. Tesla'nın ülkenin yüzde 25 ithalat vergisinden kaçınabilmek için bir an önce Şangay Gigafactory'sini açması ve üretime başlaması lazım ve bu en erken bu yılın sonuna kadar olmayacak.

Bu arada, Çin'deki yeni elektrikli araç şirketi NIO, geçtiğimiz yılın ilk birkaç ayında 11.000 otomobil sattı. Şirket, teknoloji dolu araçlarından, satıldıkları şık mağazalar inşa etmeye kadar müşterilerine Tesla tarzı bir deneyim sunmaya odaklanmış. NIO'nun büyük hedefleri var ve iki hafta içerisinde 2019 üretim ve satış hedeflerini açıklayacaklar.

Yine de Tesla, Model 3'ten daha fazlasına sahip. Şirketin Model S sedan'ı, geçtiğimiz yıl satılan 48.000 adet ile JATO’nun listesinde beşinci oldu. Şirket bu yıl sattığı 230.000 araç ile ikinci sırasındaki BAIC’in 152.000’lik satış rakamlarının çok üstünde bir sayıda elektrikli otomobil satışı ile yılı tamamladı. Warren Buffett destekli otomobil üreticisi BYD, 95.000 elektrikli araç satışı ile üçüncü olurken Nissan 92,000 elektrikli araç satışı ile sonraki sırayı aldı.

Tesla ayrıca, bu yılın sonlarına doğru Model Y geçiş SUV'sini (potansiyel olarak Çin'de) 2020 için planlanan tam hacimli üretim ile ortaya çıkarmayı planlıyor. Yaklaşık aynı tarihlerde Volkswagen, Porsche ve hatta Ford ilk ciddi elektrikli araçlarını üretmeye başlayacaklar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları