Tükenmişlik Sendromu Nedir?
Tükenmişlik sendromu, adından da anlaşılacağı üzere -tükendim dediğimiz noktada ortaya çıkan terimi içeren bir sendrom türüdür. Çağımızın psikolojik rahatsızlıkları arasında yerini almış olan tükenmişlik sendromu modern zamanın yaşam tarzı gereğince pek çok kişide görülmektedir.

Tükenmişlik sendromu, adından da anlaşılacağı üzere -tükendim dediğimiz noktada ortaya çıkan terimi içeren bir sendrom türüdür. :) Çağımızın psikolojik rahatsızlıkları arasında yerini almış olan tükenmişlik sendromu modern zamanın yaşam tarzı gereğince pek çok kişide görülmektedir. Bir diğer adı burnout syndrome olan bu rahatsızlık genellikle depresyon ile bir tutulmaktadır. Fakat depresyon ile bazı durumlarda benzerlik taşısa da tükenmiş hissinin daha farklı semptomları mevcuttur. Bazen yapacak bir şeyleriniz olsa dahi yapmak istemezsiniz, yada hiçbir şey yapmak istersiniz ya heh işte o durumlar... Bu yazıda da çağımızın rahatsızlığı olarak nitelendirilen tükenmişlik sendromu hakkında kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

TÜKENMİŞLİK SENDROMU NEDİR?

Bu rahatsızlıktan muzdarip olan kişilerde genellikle bir mutsuzluk ve isteksizlik gözlemlenir. Kişiler yoğun iş ve çalışma temposunda ve bolca rekabetli bir alanda çalışıyorsa bir müddet sonra kendilerini yetersiz ve tükenmiş hissetmeye başlayabilirler. Bu da tükenmişlik sendromu olarak bilinen bu hastalığın habercisi sayılabilir.

Genellikle meslek hayatında görülen bu rahatsızlık kişinin kendisine yeterince zaman ayıramamasından kaynaklı da ortaya çıkabilmektedir. Kişi kendisini derin bir rekabet ve sonu olmayan bir iş temposunda bulduğundan sorgulamaya başlar ve bu durum da beraberinde tükenmiş olma hissini getirir. Aslında pek çok yoğun çalışma grubunda görülebilen bu hastalık müdahale edilmezse kötü sonuçlar da doğurabilir.

SENDROMUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tükenmişlik sendromu hemen hemen herkeste görülmesi muhtemel bir psikolojik rahatsızlıktır. Bu sendromu belirtileri ise amaçsızlık hissi, yapılan işin gereğinden fazla sorgulanması, ağır yorgunluk, sosyalleşmede isteksizlik, mutsuzluk, yemek yeme isteğinin azalması yada çok artması ve uyku bozukluğu, uyuyamama yada çok az/fazla uyumak gibi belirtileri vardır. Bu sendromdan muzdarip olan kişilerde gelecek planı yapmada isteksizlik, geleceğe dair umutsuzluk ve çalışmama arzusunun çok ağır basması gibi durumlar da gözlemlenir. Bu yüzden de kendilerini tükenmiş ve bitik bir halde görürüler, hissederler.

Bu hastalığı depresyondan ayıran yegane faktör ise tükenmişlik sendromu 'nun tamamen iş ve çalışma ortamında ortaya çıkmasıdır. Depresyon ise oldukça fazla travmatik ve fizyolojik sebeplere dayanır. Bu yüzden depresyon ile bu sendromu karıştırmamak gerekir.

Benzer yazılar ve makaleler için lütfen sitelerimizi takipte kalın.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları