Stres Yönetimi Stratejileri
Stres yönetimi stratejileri bu kaotik, belirsiz ve hızlı değişen zamanlarda her zamankinden daha önemlidir. Modern yaşam tarzımız günden güne tarihler...

Stres yönetimi stratejileri bu kaotik, belirsiz ve hızlı değişen zamanlarda her zamankinden daha önemlidir. Modern yaşam tarzımız günden güne tarihler, baskılar ve çeşitli sıkıntılarla dolu. Kendimizi şaşırmış,harcanmış ve bunalmış bulmamıza şaşmamalı. Tabii ki, stres her zaman kötü bir şey değildir. Küçük dozlarda, daha yüksek bir performans seviyesine yükseltmek için gereken avantajı sağlayarak sizi motive edebilir.

Stres nedir?

Stres, gerçek veya hayal edilen tehditlere verilen normal bir fiziksel tepkidir. Vücudun zarar veya tehlikeye yaklaşma konusundaki'savaş-uçuş' tepkisidir - varoluşumuzun başlangıcından beri bize bağlanmış gerekli bir savunma mekanizması. Düzgün çalışırken stres yanıtı, odaklanmamızı ve tetikte olmamızı sağlar. Aşırı durumlarda, kendimizi yaşamı tehdit eden durumlarda kendimizi savunmak için ekstra güç ve enerjinin yanı sıra, yakın bir tehlike karşısında olağanüstü hız ve zihnin varlığına tepki verme kabiliyeti veren de budur.

Elbette, günlük olarak uğraştığımız stres türü, bizi uyanık tutmak için gereken stresten biraz farklı. Yönetim stratejilerine ihtiyaç duyduğumuz stres, bizi “kontrol altında hissetmeme” hissine sokan ve sağlığa,üretkenliğe, ilişkilere ve genel yaşam kalitesine zarar veren türdür. Bu stres tipi üzerinde hiçbir kontrolümüz olmadığı anlaşılıyor olsa da, fark ettiğimizden daha fazlasına sahibiz.

Birincisi, yaşamlarımızdaki stresli durumları kontrol edemesek de, onlara nasıl cevap vereceğimizi kesinlikle kontrol edebiliriz ve onlarla nasıl başa çıkacağımızı düşüncelerimizi, duygularımızı ve tarzımızı ele alarak cevap verebiliriz.

Kısacası, stres yönetimi, mümkünse stresli bir durum hakkında ne yapabileceğimizi değiştirmeyi veya yapamadığımız zamanlarda ona cevabımızı değiştirmeyi gerektirir. Nihayetinde amaç, esneklik ve zorlama ile baskı ve stresli durumlarla başa çıkma yeteneğine sahip olarak iş, eğlence ve ilişkiler için zamanla dengeli bir yaşam sürmektir.

Stres Yönetimi Stratejileri

Stresle Başa Çıkma Stratejileri

Yaşamınızdaki Stresleri Tanımlayın:

Kulağa geldiği kadar basit, birçok insan kendilerini neyin strese soktuğunun farkında bile değil, herkes de aynı şeyleri stresli bulmuyor. Bir kişinin stresi başka birinin zorluğu veya motivasyonu olabilir.Benzer şekilde, çok az insan kendi düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının stresine ne kadar katkıda bulunduğunu fark eder. Her birimiz yaşamlarımızdaki olayları nasıl yorumladığımızdan sorumluyuz. Ayrıca erteleme,örgütlenme eksikliği ve son tarih endişelerine yol açan dikkatsizlik, zamanla fatura ödememe ve strese neden olan önemli görevleri yerine getirememe gibi davranışlardan da sorumluyuz. Bu nedenle, ilk ithalat adımı, yaşamınızdaki stresleyicileri ve bunlara katkıda bulunma yöntemlerinizi belirlemektir.

Hayatınızı Kolaylaştırın:

Çok fazla şey yaparak kendinizi yakıyorsanız, verimsiz ama zaman alıcı ve enerji boşaltma faaliyetlerinizden bazılarını azaltmaya başlayın. Herkes her şeyi yapamaz.

Önceliklerini belirle ve değer verdiğin şeyi yapmaya ve en önemlisi zaman bulmaya yer aç. Aynı derecede önemli olan başka bir ayrıntı da, HAYIR demeyi öğrenmek! Gerekirse görevleri devredin ve yeniden dağıtın, ancak hepsini yapmayı denemeyin. Haftada bir gün temizlik hizmeti alın, okuldan sonra çocukları almak için bir bebek bakıcısı edinin. Stresli ve aşırı yüklenmiş hissetmek çok fazla iş almaktan, rahatlama ve zaman kaybı ile dengelenmemekten gelir.

İyi beslenerek, düzenli olarak egzersiz yaparak ve yeterince uyuyarak stresin etkilerini azaltın:

Acıktığınızda, halsizken ya da yorgunken çok stresli ve huysuz olabilirsiniz. Vücudunuzun sağlıklı kalması gereken besinleri alamamak hem zihinsel hem de fiziksel strese neden olur; bu yüzden yeterince uyku almaz.Düzenli egzersiz, bunu yaparken sadece gerginliği ve stresi serbest bırakmakla kalmaz, aynı zamanda stresi daha iyi ele almanızı sağlayan dayanıklılık geliştirir. Çoğu insan, stres ve kaygıdan korunmak için fiziksel sağlığı korumanın önemini tamamen küçümsemektedir. Ana sayfaya dönmek için tıkla.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları