Kişisel Gelişim İpuçları - Daha İyi Bir Yaşam İçin
Kişisel gelişim planı oluştururken nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Güçlü yönlerine odaklanmalı, zayıf yönlerini gidermeye mi çalışmalısınız yoksa yeni beceriler mi öğrenmelisiniz?

Hayatınızdan memnun musunuz? Kendinizi kaybolmuş gibi mi hissediyorsunuz? Motivasyonunuz yok mu? Kişisel gelişim planı oluştururken nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Güçlü yönlerine odaklanmalı, zayıf yönlerini gidermeye mi çalışmalısınız yoksa yeni beceriler mi öğrenmelisiniz?

Öncelikle kişisel gelişimin ne olduğunu tanımlayarak başlamalıyız. Kişisel gelişim, yaşam boyu öğrenme, bilgi biriktirme, bilgelik kazanma ve çok yönlü daha iyi bir insan olma yolculuğudur. Bu, her gün hayatınızda küçük ve basit değişiklikler yapmakla ilgilidir, bu daha uzun bir süre boyunca çarpıcı bir gelişme sağlayabilir. Kulağa karmaşık geliyor ama endişelenmeyin, hayatınızı daha iyi hale getirecek güce sahipsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, başlamak için küçük bir yardım... İşte size daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir yaşam oluşturmak için bugün uygulamaya başlayabileceğiniz 7 kişisel gelişim ipucunun bir listesi.

1) Yaşam Vizyonu Oluşturun

Bir yaşam vizyonu, hayatta ulaşmak istediğiniz şeyin net bir resmidir. Hayatınız için bir vizyonunuz yoksa, muhtemelen günlerinizi,haftalarınızı ve yıllarınızı aynı rutinde yaşayarak geçirirsiniz. Bu vizyon kişisel gelişim ihtiyaçlarınızı tanımlamanıza yardımcı olacak önemli bir adımdır.Kendini geliştirme hedeflere, emellere ve hayallere doğru çalışarak sağlanır.Bir yaşam vizyonu, nihai hedefinize ulaşmak için yeni beceriler öğrenirken kendinizi geliştirmeye zorlayan güçlü bir itici güç olabilir.

Konfor Bölgenizden Çıkın

İnsanların çoğu, kendilerini güvende hissettiği için hayatlarını rahatlık bölgelerinde mahsur kalırlar. Elbette, rahat ve mümkün olduğunca stressiz olmak önemlidir, ancak çoğu insan çok rahatlar, kendilerine meydan okumayı keser ve sonuç olarak kişisel gelişimlerini sınırlandırır.

Kişisel gelişim yolculuğunuza başlamanın en iyi yolu, en az günde bir kez rahat bölgenizden çıkmaktır. Küçük adımlar atarak başlayın. Kendinizi rahatsız ve biraz korkmuş hissedeceksiniz, ancak konfor bölgenizi genişletmek kişisel gelişim için çok önemlidir. 

Olumsuz İnsanlardan Kaçının

Olumsuz insanlarla hem kişisel hem de profesyonel olarak ilişki kurmanız kişisel gelişiminizde zararlı bir etkiye sahip olacaktır. Olumsuz insanlar düşüncenizi etkileyebilir, bu yüzden olumlu düşünmek yerine olumsuz düşünmeye başlarsınız. İlişki kurduğunuz insanlar tarafından değerlendirileceği gibi güvenilirliğinizi zarar verebilirler.Olumsuz insanlar, olumsuz düşüncelerinizi pekiştirir. Etraflarındaki insanların duygusal enerjisini tüketiyorlar. Hayatta ilerlemenin tek yolu, ileriye doğru giden olumlu insanlarla ilişki kurmaktır. 

Satranç Öğrenin

Satranç oynamak hafıza, problem çözme, yaratıcılık,stratejik planlama, mantıksal düşünme, bağımsızlık, konsantrasyon, soyut akıl yürütme, örüntü tanıma ve eleştirel düşünmeyi geliştiren beynin yaşamsal alanlarını kullanır. Satranç uzun zamandan beri kişisel gelişim üzerinde olumlu etkileri olan ve kişisel gelişim arayışında önemli bir araç olarak görülüyor.

Geçmişi Bırakın

Mutsuz olaylara veya geçmişten gelen şikayetlere bağlı kalmak, yaşamınıza devam etmenizi ve daha iyi bir insan olmanızı önleyebilir. Geçmişteki etkinlikler için kendinizi ve başkalarını affedin ve hayallerinize ve isteklerinize ilerleyin.

Önemli Olmayan Şeylere Daha Az Zaman Harcayın

İnternet'te gezinmek, TV ya da YouTube izlemek veya bilgisayar oyunları oynamak için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Önemli olmayan şeyler yapmak için daha az zaman harcamayı deneyin ve bu kişisel gelişim ipuçlarını uygulamaya koymak için bu zamanı harcayın.

Hayatınızdaki Her Türlü Ertelemeyi Durdurun

Erteleme, insanların hayallerini, amaçlarını,isteklerini ve kendini geliştirme şanslarını yakalamalarını engellemekte harikadır. Hem kişisel yaşamları hem de kariyerleri zararlı şekilde etkileyebilecek büyük bir problemdir. Erteleme sıkıntısı çekiyorsanız endişelenmeyin, yaşam tarzınızda sadece birkaç basit değişiklik yaparak hayatınızın kontrolünü geri alabilir ve asla düşünmediğiniz kişisel gelişim hedeflerine ulaşabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları