Kişisel Gelişim 'e Neden Önem Veriliyor?
Kişisel gelişim , son yıllarda adından çokça söz ettiren bir akım oldu. Artık insanların parasından çok, bilgi birikimi (kişisel gelişimi) daha önemli hale gelmiştir. En azından bu durum bir çok çevrede böyle görülür.

Kişisel gelişim , son yıllarda adından çokça söz ettiren bir akım oldu. Artık insanların parasından çok, bilgi birikimi (kişisel gelişimi) daha önemli hale gelmiştir. En azından bu durum bir çok çevrede böyle görülür. Peki neden insanlar kişisel gelişime bu kadar önem veriyor? Neden bu kadar önemli kendini geliştirmek?

Çünkü böyle dediğimiz zaman herkesin aklına belli başlı bir takım fikirler gelir. Gerek girilen ortamlarda gerekse çalışmak istenilen bir iş yerine girerken aranan özelliktir. Her yönden dikkate alınmak, söz sahibi olmana faydaları dokunur. Yaşanan olaylarda fikri alınabilecek ve de güvenilecek insanlar sınıfına girersin. Neden soruna cevap verecek eylemler arasındadır. Hiç bilmediğin bir ülke veya bir şehirde bulunsan bile öğrendiğin ve gelişimin sayesinde kolayca hayatını sürdürebilirsin.

Kişisel Gelişim Nasıl Kazanılır? – Nasıl Kendini geliştirirsin?

Kişisel gelişim bir çok yol ile elde edilebilir. Öncelikle kendini geliştirmenin kalıplaşmış yolları vardır : Kitap okumak, gündemi takip etmek, dünyadan bi’ haberin olmaması sağlamak. Bazen bir çok şey yaşamış insanlardan da kendine değer katacak bilgiler öğrenebilirsin, bazen bir kitaptan ders çıkararak, notlar alarak kendini geliştirirsin, bazen ise okuduğun haberden… Burada önemli olan kendine kattıklarındır.

Bu yola başlarken kararlı ve kendine güvenin olması artı puandır. Başlamak için bahaneler yerine başlamak için en iyi zamanın şuan,şimdi oluğunu kavramış olmalısın. Hadi ne duruyorsun?

Yeni çıkan bir müzik klipini, ekonomik olayları, doğu akdeniz olalarını, ya da her neye ilgi duyuyorsan, her ne öğrenmek istiyorsan o konu hakkında yorumlarda bulunarak, haberleri arkadaşlarınla tartışarak, daha fazla bilgi edinebilirsin. Bir konuda farklı bakış açıları kazanabilir, bilgi hazinene ek gelişim sağlatabilirsin ve karşındaki insanla olan sohbetinde akıcı ve zevkli hale gelir. Empati yeteneğini geliştirebilirisin. Günlük yaşamında karşına çıkan durumlarda analiz yapmak konulara yaklaşma biçiminde kazanacağın özelliklerden bir tanesi olur.

Nasıl Faydaları Vardır?

En basit örneklerden bir tanesi bir insan ile tanışıldığı zaman karşındaki insan bilgi birikimine, konuşma üslubuna ve olaylara bakış açına göre değerlendirir. İşte bu tür durumlarda bir sıfır ilerde olursun çünkü kendini geliştirmiş bilgi birikimine sahip bir insan sınıfına girmiş olursun. Hayatının her anında gideceğin toplantılar, organizasyonlar gibi yerlerde gelişim açısından öne çıkan insan olabilirsin. Bilgi birikiminle hal ve tavırlarınla insanların dikkatini çekersin ve yeni kapılar açabilir hayallerine ulaşımında basamak olarak fayda sağlar.

Kişisel Gelişim: Okumak - Çok Okumak Gelişmeni Sağlar Mı?

Bu konuda okumanın getirebileceği yararlar çok fazla vardır fakat çok okumaktan yana okuduğunu anlamak da daha önemlidir. Az okuyup okuduklarını anlayıp bir ders çıkarmak, çok okuyup sadece sözde okumaktan daha fazla gelişime katkı sağlar. Yani günde bir kitap okuyorum diyenler olabilir, okuyan var okuyan var gibi düşünebilirsiniz.  Aynı şekilde kendini geliştirmek için çıktığın bu yolda okumayı her zaman ilk sıralarda tutman kişisel gelişimine gerçek katkıda bulunur.

Gelişimine Katkı Sağlayabilecek Kaynaklar?

Çağımız teknolojileri sayesinde her şey bir adım uzağında. Aslında hayatta bulunan bütün nesneler bir katkı sağlar her biri ayrı bir tecrübedir. Yani herkesten, her şeyden bir şeyler öğrenebilirsin. Bir haberden ders çıkarabilir, yaşlı bir teyze ile yaptığın beş dakikalık sohbetten kültürlenebilir, bir Ceo’dan öğütler alabilirsin. Önemli olan öğrenmeye, gelişmeye açık olmak. Asla beklemeden yola çıkmalısın.Buradan ve buradan benzer kişisel gelişim yazılarımız ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları