İyimser İnsanlar Kaliteli Uykular ve Uzun Bir Yaşam
İyimser insanlar uyanık saatlerinde sadece gelişmezler.Görünüşte karamsar insanlardan daha uzun yaşadıkları ...

ve aynı zamanda daha uyudukları tespit edilmiştir. Yurt dışında yayınlanan yeni bir çalışma, iyimser ve pozitif bir eğilime sahip olmak ile yüksek kaliteli uykuların kaydedilmesi arasında ciddi ilişkiler bulur. Uyku yoksunluğunun daha koyu ruh halleriyle ilişkili olduğu ve olumsuz düşüncelere karşı direnci azalttığı bilinmektedir; ama bu ilişki başka şekilde de işe yarayabilir mi?

Teorik olarak, tamamen bilimsel olmayan bir bakış açısına göre, kendini devam ettiren döngü anlamlıdır: Yeterince uyuyarak, ruh halini iyileştirir ve daha iyi bir görünüme yol açar, ki bu da siz daha iyi uyumaya ve benzeri şeylere kadar kendini geliştirir. Mükemmel dinlenmiş ve sonsuza dek iyimser olmanızı sağlar. Ancak bu fikir kesinlikle bir tavuk-yumurta sorusuna da yol açıyor: Huzurlu bir uyku iyimserlik mi getiriyor, yoksa iyimserlik yeterli uyku almanın bir sonucu mu ?

Yeni Bir Araştırma Sonucu ;

Amerika'nın Illinois Üniversitesinde Doç. Dr. Rosalba Hernandez’in araştırmasında “daha ​​iyi bir iyimserliğin daha olumlu uyku ile ilişkili olduğu hipotezini test etti. Doç. Dr. Hernandez, 3.500’den fazla yetişkin katılımcının iyimserliğini,bir ila beş arasında, belirli, olumlu ifadelere ne kadar katıldığı ya da katılmadığını ve olumsuz ifadeler kullananları da ayrımsayarak ölçtü. Denekler ayrıca uyku uzunlukları, uykusuzluk semptomları, uyku kalitesi ve uyku gecikme süresi beş günde iki kez raporlandı. Hernandez’in araştırması “iyimserlik ile kendi kendine bildirilen uykunun çeşitli özellikleri arasında önemli ilişkiler”olduğunu ortaya çıkardı. Bir konunun iyimserlik puanındaki her standart sapma artışı için, “çok iyi” uyku kalitesini rapor etme olasılığı yüzde 78 idi.İyimserlik skorları daha yüksek olanların uykusuzluk ve gündüz yorgunluğundan muzdarip olduğu ve altı ila dokuz saat kapalı kalma süresi olan herhangi bir yerde yakalanma olasılıkları daha düşüktü. 5 Saat kuralı için tıkla.

Stresin Uyku Düzenine Etkileri

Uykuyu olumlu yönde etkileyen iyimser bir tutumla ilgili tam olarak ne olduğunu bilmenin henüz hiçbir yolu yoktur. Bununla birlikte,Hernandez araştırma sonuçları ile stresin uyku üzerindeki tartışılmaz etkileri arasında mantıklı bir bağlantı kurar.

Olumlu bir bakış açınız varsa

a) ya daha az sıklıkta ya da daha az şiddetli ya da

b) stresle başa çıkma konusunda daha kolay bir zaman geçirerek sizi strese bağlı uyku mücadelelerine daha az duyarlı hale getirebilirsiniz.

Uyumakta sorun yaşıyorsanız, şu anda olumsuzluğa dalabilecek olan düşüncelerinizi yeniden düşünmek için adımlar atmayı düşünün.Parmaklarınızı çekmek ve aniden iyimserliği yaymak gerçekçi olmasa da, ruh halinizi sıkıştıran ve sizi geceleri ayakta tutan stresi yönetmenize yardımcı olacak yollar vardır. Örneğin, kaygıyla baş etmek ve aklınızı sakinleştirmek için meditasyon yapmak, görünümünüzden başlayarak uyku alışkanlıklarınızı değiştirmek için ideal bir yol olabilir. Ana sayfa için tıkla.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları