Altı Şapkalı Düşünme Tekniği Nedir?
Altı şapkalı düşünme tekniği, bir konu veya düşünce hakkındafarklı açılardan fikir yürütmemize yarayan bir tekniktir.

Altı şapkalı düşünme tekniği, bir konu veya düşünce hakkında farklı açılardan fikir yürütmemize yarayan bir tekniktir. Bu tekniği ortaya atan kişi Edward de Bono’ dur. Şapkalar birer semboldür. Şapkalar altı farklı bakış açıyı temsil eder. İnsanın düşünme etkinliğini sisteme sokan bir tekniktir.  Kişinin düşünmesini ve yaratıcılığını geliştirir. Şapka renkleri beyaz, kırmızı, siyah, sarı, yeşil ve mavi renktir. Merak etmeyin, her şapkanın özelliklerini aşağıya sıralayacağız. 

Altı şapkalı düşünme tekniği ile tanınan, bu çalışmalar kendini adayan Edward de Bono; ”Yaşadığımız teknoloji çağında bilgiye erişmek artık zor değil. Ama önemli olan; elimizdeki bilgileri nasıl topladığımız ve üstün bir değer yaratabilmek adına bu bilgileri nasıl kullandığımızdır. Bugünün dünyasında en temel varlıklar; nakit, yetkinlikler ve yaratıcılıktır. Altı şapkalı düşünme tekniği sayesinde bu varlıkları fark yaratabilmek için kullanabiliriz.” demiştir.

Altı Şapkalı Düşünme Teknikleri

Öncelikler şapkaları, renklerini ve özelliklerini açıklayalım. Daha sonra faydaları ve avantajlarından bahsedeceğiz.

1) Beyaz Şapka

Beyaz şapka tarafsızlığı temsil eder ve objektiftir.  Beyaz şapkadaki amaç pratik olmaktır. Kesin bilgileri temsil eder. Bir olay karşısında hızlı ve eldeki kesin bilgiler ile tarafsız yorumlamaktır.

3) Yeşil Şapka

Yeşil şapkada yaratıcılık ve yeni fikirler vardır.Üretkenliği temsil eder. Bu teknikte değişik fikirler ortaya koyulur. 

2) Kırmızı Şapka

Sorunlara duygu ve sezgi ile bakar. Soruna duygusal açıdan bakar. Aynı zamanda tutkuları da temsil eder. Kırmızı şapkada mantık aranmaz. Kırmızı şapka öznel yargılar ortaya koyar.

4) Sarı şapka

Sarı şapka iyimser fikirleri temsil eder. Sarı şapkada birolayın veya sorunun olumlu yanına ve avantajlarına bakılır. Sarı şapkada alınankarar ile ne gibi avantajlar sağlarız ona bakılır. Sarı şapka pozitiflik taşır.

5) Siyah Şapka

Bu şapka ise sarı şapkanın tersi gibidir. Siyah şapkakötümserdir. Bir karar alınacağı zaman bu karar sonucunda ortaya çıkabilecektehlikeleri ve olumsuzlukları düşünür. Negatiflik bu şapkanın özelliğidir.İnsanın gerçekçi olmasını sağlar. 

6) Mavi Şapka

Bu şapka ile tüm düşünme sürecini düşünürsünüz ve ona görekarar verirsiniz. Son aşama olduğunu söyleyebiliriz. Durum analizi, özet,konunun sonuçları ortaya konur. Mavi şapka tarafsızlığı, sakinliği vehakimiyeti temsil eder.

Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinin Avantajları

·       İnsanlara farklı bakış açıları kazandırır.

·       İnsanın düşünce sistemini düzenlemesine yardımcıolur.

·       İnsanların tek düşünce türüne takılmasınıengeller.

·       İnsanların yaratıcılığını geliştirir.

·       Kararsızlıktan doğan zaman kaybını engeller.

·       Bir olay hakkından karar vermeyi kolaylaştırır.

·       Daha güvenilir ve olumlu sonuçlar verir.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları