Sınav Yaklaşırken Yapılması Gerekenler / Tüyolar 2
Yeni videomuz youtubede

Sınav Yaklaşırken Yapılması Gerekenler / Tüyolar 2

1-Sınava az bir zaman kala, “Ben nasıl olsa yapamıyorum” demeden hedefe uygun çalışmayı unutmayınız. Yapabileceğinizin, elinizden gelenin en iyisine odaklanın; sizi dersten alı koyanlara sırtınızı dönün; bu yıl çalışmanın karşılığını bir ömür boyu alacağınızı düşünerek motive olun.

 2-Yapabileceğinizin en iyisini yapın. Herkesin aynı başarıyı göstermesi mümkün değildir. Burada önemli olan sizin gerçekten yapabileceğinizi, elinizden gelenin en iyisini yapmanızdır. Eğer bunu yaptıysanız sonuç da hak ettiğiniz gibi olacaktır".                 

 3- biraz zorlanmaktan korkmayın ."Ben bu kadar yapabiliyorum demek yerine her gün biraz daha iyisini hedefleyin. Spor yaptığınızı düşünün. İlk gün 500 metre yürürsünüz, zorlanırsınız. Ancak birkaç gün sonra aynı mesafeyi rahat yürür, sonra üzerine eklersiniz. Ders çalışmak da böyledir.

 4-Her gün birkaç dakika, birkaç soru arttırarak ilerleyin.

Hedefinizi iyi belirleyin. Seçeceğiniz meslek hakkında bilgi edinin. Buna uygun ders çalışın. Hedefinizi dağıtıp işinizi zorlaştırmayın.

5-Sabırlı olun. Hedefinize ulaşmak için fedakarlıkta bulunmanız gerektiğini unutmayın. Her sonuç tercihlerin eseridir. Hızlı sonuç almaktan çok, zaman içinde hızlanmayı hedefleyin ilerleyen vakitlerde göreceksiniz ki hedeflerinize sadece minik adımlar kalmış.

6-Konsantrasyon =Motivasyon"

 Motivasyon da ödülle çok alakalıdır. Eğer ders çalışmanın neticesinde başarının geleceğine inanırsanız hızlı bir motivasyon ardından da ders çalışma isteği gelecektir. Motive olursanız daha başarılı olursunuz. Başarılı oldukça motivasyonunuz ve çalışma isteğiniz artar.

7-Çalışma planınızı küçük parçalara bölün. Eksiğinizin çok olduğunu düşünüp kendinizi korkutmayın. Eğer ders bilgisi konusunda temel eksikleriniz varsa bunlara yoğunlaşın. Bu eksikler giderildikçe motivasyonunuz artacaktır.

8- Kaygıyı kontrol altında tutun. Kaygı da dikkat sorunlarına yol açar. Kaygılıyken insanın dikkati, kaygılı olduğu alana odaklanır. Başkaların kadar çalıştığına takılmayın. Az kaygı insanı diri tutar ama fazlası yapabileceklerinizi bile yapamamanıza yol açar.

9-Engellere takılmayın. Ders çalışmak konusundaki engelleriniz varsa onları belirleyin ve ortadan kaldırın.Sosyal medya, arkadaşlar ya da İnternet oyunlarına çok vakit ayırıyorsanız bunları kısıtlayın. Bu yılı hedefinize ulaşmaya ayırın.


 

10-Duygusal kaçışlara kapılmayın. Sadece iyi yaptığınız konulara odaklanıp diğerlerini görmezden gelmeyin. Örneğin sadece edebiyat yapıp hiç yapamadığınız matematiğe sırtınızı dönmeyin. Eğer matematikten de sınava girecekseniz ona da zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın.

 

Son olarak arkadaşlar

Sınava az kaldı hissiyatına kapılmayın unutmayın ki bu yeni bir hayata geçiş kapısı hayatınızın sonu değil bunu bilerek ders çalışmak sizi rahatlatacaktır

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları