FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ
Finlandiya eğitim sistemi sıradan ve alışılagelmiş eğitim sistemlerinin yanında oldukça farklı ve bir o kadar da şaşırtıcı.

Finlandiya eğitim sistemi sıradan ve alışılagelmiş eğitim sistemlerinin yanında oldukça farklı ve bir o kadar da şaşırtıcı. Okullarda verilen eğitimin yalnızca bilgi edinmek ve bazı temel kavramları öğrenmekten ibaret olmadığı bu eğitim sisteminde okul çağındaki çocuklar sosyalleşmeyi ve birer birey olarak hareket etmeyi de öğreniyor.Oldukça özgürlükçü ve bireye odaklı olan bu eğitim sistemine gelin daha da yakından bakalım.

OKULA BAŞLAMA YAŞI VE BAĞIMSIZ YETİŞEN ÇOCUKLAR

Finlandiya eğitim sistemi 'nde okula başlama yaşı 7 yaştan itibaren başlıyor. 7 yaşında bir çocuk tamamen kendi imkanlarıyla mahallesindeki ya da evine daha uzak olan bir mesafedeki okula gidip gelebiliyor. Yani Finlandiya eğitim sistemi denince 7 yaşındaki çocuğun kendi ayaları üzerinde durması başlıca etken. Ebeveynler hiçbir şekilde çocuklarının okula gidiş gelişine ve derslerine karışmıyor. Zaten eğitim sisteminin temel taşlarından biri de çocukların kendi eğitim müfredatlarını yaratmaları. Bu yüzden dışarıdan bir ebeveyn ya da öğretmen desteği yok. Çocuklar yetenekleri ve ilgi alanları doğrultusunda eğitim alma hakkına sahipler bu da onları ileride daha başarılı yapıyor.

FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ NOTLAMA VE SINAV SİSTEMİ

Fin eğitim sistemi denince akla ilk gelen maddelerden biri de notlama ve sınav sistemi. Dünyadaki pek çok ülkenin aksine Finlandiya’da eğitim gören çocuklar 16 yaşından önce hiçbir sınav tabi tutulmuyor. Yine bu yaştan önce herhangi bir şekilde bir otorite tarafından notlandırılmıyorlar. Öğrencilere sekizinci sınıfın sonuna kadar not verme zorunluluğu da bulunmuyor.

Bu eğitim sisteminde görev alan öğretmenler de günde dört saat eğitim veriyor. Haftalıkiki saat de çocukların mesleki derslerine yönelik çalışmalar yapılıyor.Öğretmenler de meslekleri ile ilgili çeşitli eğitimlere ve seminerlere katılmak durumundalar. Finlandiya eğitim sisteminde öğretmenlik oldukça yüksek statülü bir meslek ve tüm öğretmenler yüksek lisans derecesine sahipler.

Yine eğitim sisteminde hiçbir şekilde ödev verilmiyor. Çocukların okuldan sonraki zamanlarını zor ödevler yaparak geçirmesi olumlu karşılanmıyor. Eğer sınıftaki çocuk arkadaşlarına oranla düşük seviyede ise o çocuğa yönelik bir sistem geliştiriliyor zaten öğrencilerin başarı oranları da bu sayede oldukça yüksek.

DEVLET TARAFINDAN EĞİTİME VERİLEN DESTEK

Fin eğitim sisteminde devlet de oldukça aktif bir rol oynuyor. Ülkede hiçbir şekilde özel okul bulunmuyor ve eğitim masraflarının tümü devlet tarafından karşılanıyor. Ülkede yer alan okullar arasında da büyük bir dayanışma mevcut, hiçbir okul rekabet halinde bulunmuyor ve her okulun seviyesi de aynı tutulmaya çalışılıyor.

Eşitlik Finlandiya halkı için de oldukça önemli. Zengin ya da fakir ayrımı yapılmadan her çocuk eğitim hakkına sahip ve hepsi bir arada ders alıyor. Yine çocuğun öğrenim seviyesi ne olursa olsun herhangi bir ayrım yapılması söz konusu değil.Okullar arası eşitlik ve dayanışma da bu anlayıştan yola çıkarak var. Buradan ve buradan benzer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook YorumlarıDisqus Yorumları